Sklep spożywczy w eCommerce: jak zarabiać?

Przegląd

 

Według IGD udział w rynku sprzedawców internetowych ma wzrosnąć z 6,2% do 8,9% do 2022 r.

 

Około 90% osób, które zdecydowały się na zakupy online podczas pandemii, przewiduje, że nadal będzie robić zakupy w Internecie. Szacuje się, że do 2025 r. klienci wydadzą w internecie 250 miliardów dolarów.

 

Stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do prognoz z 2019 r. z pre-covid przedstawionych przez Incisiv i Winsight Grocery Business, którzy szacują, że sprzedaż artykułów spożywczych w Internecie wzrośnie do 13,5% całkowitej sprzedaży do 2025 r.

 

online_grocery_metric

Źródło: Mercatus

 

Skąd więc ogromny skok do zakupów online podczas pandemii? Oprócz tych osób, które nie mają innego wyboru, rośnie również obawa ze strony kupujących związanych z covid podczas zakupów.

 

Według badania przeprowadzonego przez Digital Commerce ponad 30% kupujących było „nieco zaniepokojonych” zarażeniem się wirusem. To ostrożne zachowanie przyczyniło się do przejścia na sprzedaż artykułów spożywczych w Internecie.

 

concernation_about_contracting_coronavirus

Źródło: Digital Commerce 360

Typ klientów sklepów spożywczych zmienił się w 2020 roku. Według Superfood typowy wiek tych kupujących to 25-35 lat, co stanowi 55% wszystkich kupujących. Okazało się również, że zamożniejsi mężczyźni najczęściej korzystali z zakupów online.

 

Wydaje się również, że wśród tych kupujących preferowano podejście mobile first.

 

Powrót na górę strony lub Pobierz swoją kopię kompletnego poradnika Google Merchant Center

Przygotowanie do przyszłości eCommerce

 

Wraz z dramatycznym wzrostem sprzedaży artykułów spożywczych w Internecie, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy, przygotowując się do przyszłego handlu elektronicznego.

 

Czy sklep spożywczy online jest opłacalny?

 

To pierwsze pytanie, które powinieneś sobie zadać przed rozważeniem sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych. Koszty dostarczenia artykułów spożywczych są wysokie. Po pierwsze, zmagasz się z wieloma przedmiotami o różnych kształtach, niezliczonymi dostępnymi kodami SKU i produktami z zakresem konkretnych temperatur.

 

Warto też pamiętać, że wraz z gwałtownym wzrostem zakupów online trzeba też zmagać się ze spełnieniem. W przypadku długiego czasu oczekiwania (w niektórych przypadkach ludzie robią zakupy kilka tygodni wcześniej) pojawiają się problemy z ilością zapasów. W przypadku braku zapasów wielu produktów pozycje są zastępowane podobnymi lub całkowicie pomijane, co może zmniejszyć rentowność każdego zamówienia i zachęcić do anulowania w ostatniej chwili. Może to również zająć więcej czasu personelu, co odbywa się kosztem firmy.

 

Logistyka jest zazwyczaj trudna do zapewnienia rentowności. Miss Fresh, lider branży handlu elektronicznego w Chinach, uznała, że ​​sposobem na osiągnięcie zysków jest stworzenie sieci „mikro-magazynów”, które zawierają mniej artykułów niż supermarket, ale mają niższe koszty ogólne. Jednak według doniesień osiągnięcie rentowności w każdym mikro-magazynie trwało od 3 do 9 miesięcy.

 

Jak pokonać wyzwania związane z realizacją

 

Trudność z dostawą polega na tym, że jest ona szybka, skuteczna i, jak wspomniano powyżej, opłacalna. Trasą wokół tego jest użycie BOPIS i BOPIL.

 

BOPIS to skrót od „kup online-odbierz w sklepie”, znany również jako „kliknij i odbierz”. To świetny sposób, aby zaoferować klientowi bezproblemowe zakupy online, jednocześnie eliminując kwestię kosztów. Skrócenie czasu jazdy i kosztów paliwa zwiększa opłacalność zakupów online dla każdego zamówienia. Wady to np. potrzeba fizycznego sklepu i jeśli klient chce dokupić dodatkowe artykuły, po przejściu przez proces BOPIS często jest mniej skłonny do wejścia do sklepu.

 

Z drugiej strony BOPIL oznacza kup-online-odbiór-w-skrytce. Jest to zdecydowanie najłatwiejsze rozwiązanie dla sprzedawców detalicznych. Nie tylko jest to ułatwienie dla personelu, ale także zachęca klienta do wejścia do sklepu, w którym jest on bardziej skłonny do zakupu dodatkowych artykułów, jeśli zechce.

 

Media społecznościowe

 

Przez lata sklepy spożywcze miały trudności z przyjęciem obecności w mediach społecznościowych. Jednak po adopcji media społecznościowe były wykorzystywane do skutecznej komunikacji z klientami i zachęcania do większej liczby zakupów.

 

Przez cały 2020 rok główni detaliści prowadzili kampanie, które mają na celu złagodzenie zmartwień i podkreślenie dodatkowej długości trwania pandemii. Na przykład Whole Foods uruchomił kampanię „Jesteśmy tu dla Ciebie”, która informowała klientów o tym, jak radzą sobie z sytuacją, a kampania zapewniająca dystans społeczny Tesco miała na celu zwiększenie sprzedaży w sklepach.

 

Dla mniejszych sprzedawców media społecznościowe mogą być niezwykle skutecznym sposobem dotarcia do nowych odbiorców za pomocą udostępnianych postów i reklam w mediach społecznościowych, aby dotrzeć do docelowych odbiorców.

 

Wygląd strony internetowej i wrażenia użytkownika

 

Jeśli chodzi o witrynę internetową do zakupów spożywczych, nie trzeba dodawać, że musi ona być przyjazna dla użytkownika. Oto kilka szybkich wskazówek, które pomogą ulepszyć działanie:

 

  • Przypomnienia o ofertach - jeśli klient mógł przegapić ofertę, dobrze jest mieć coś, co przypomina mu o zakończeniu oferty. Warto też korzystać z ofert związanych z zakupami, podobnie jak w przypadku zakupów w sklepie.
  • Zapisane listy zakupów - mogą zachęcić kupujących do regularnego powrotu do zakupów.
  • Ułatw sobie rezerwację terminów dostawy - trudny do zrozumienia system rezerwacji dostaw może całkowicie wyłączyć klienta lub doprowadzić do incydentów, w których klient widzi całkowicie niewłaściwy czas / dzień. Na przykład Tesco ułatwiło to:

user experience

 

  • Pamiętaj o wzroście korzystania z telefonów komórkowych - ponieważ coraz więcej osób korzysta z telefonów i tabletów w celu dokończenia zakupów, ważne jest, aby zapewnić odpowiednią nawigację i funkcjonalność zarówno na telefonach komórkowych, jak i na komputerach stacjonarnych.
  • Sugestie dotyczące zakupów - sprzedaż krzyżowa działa niesamowicie dobrze w sklepach spożywczych. Może zwiększyć średnią wartość zamówienia nie tylko raz, ale wielokrotnie, gdy klient dokona przyszłych zakupów.

Komunikacja z kupującymi

 

Wraz z przejściem na zakupy online, oczekuje się, że sprzedawcy detaliczni będą dostępni do rozmów online. Dobrą praktyką jest również bycie „dostępnym” również w inny sposób. Zwiększa to zaufanie i pomaga klientom w zadawaniu pytań, które mogą uniemożliwiać im zakup. Metody komunikacji mogą obejmować:

  • Funkcje czatu na żywo
  • Wiadomości SMS i Whatsapp
  • Komunikator facebookowy
  • E-mail
  • Numery telefonów / prośba o oddzwonienie.

 

Powrót na górę strony lub Pobierz swoją kopię kompletnego poradnika Google Merchant Center

Optymalizacja i poprawa wydajności

 

Teraz, gdy omówiliśmy już najważniejsze, pora przyjrzeć się, jak najlepiej wykorzystać Twój sklep internetowy i jak zachęcić użytkowników do odwiedzenia Twojej witryny i wydawania więcej przy każdej następnej wizycie.

 

Kanały

 

Posiadanie zoptymalizowanego pliku danych jest bardzo ważne, aby zapewnić dopasowanie wyszukiwań klientów do produktów, których szukają. Rzeczy do rozważenia:

  • Obrazy - potrzebne są jasne i przejrzyste obrazy. Nie musi to być nic wymyślnego, ale powinno być profesjonalne. Zazwyczaj najlepszy jest przedmiot na białym tle.
  • Zoptymalizuj tytuł, aby mieć pewność, że pojawią się najważniejsze informacje. Wypróbuj następującą kolejność informacji: marka + typ produktu + atrybuty.
  • Użyj opisu produktu, aby wyprzedzać i odpowiadać na pytania klientów. Użyj łatwego do odczytania układu z nagłówkami i punktami.

 

Ważne jest, aby w miarę możliwości aktualizować swój kanał, zwłaszcza jeśli oferujesz płatne reklamy. Klienci często wychodzą z witryny, jeśli element, na który kliknęli, jest niedostępny. To kosztuje klientów i koszty kliknięć.

 

 

Sposoby zwiększania sprzedaży online przez sprzedawców detalicznych

 

  • Wykorzystaj sprzedaż dodatkową / krzyżową.
  • Proponuj oferty w całej witrynie.
  • Oferuj wsparcie za pośrednictwem różnych kanałów, aby pomóc klientom w zadawaniu pytań.
  • Gwarancja dobrej jakości - ludzie mogą się denerwować, kiedy ktoś będzie za nich wybierał. Zapewnienie, że nigdy nie wysyłasz przedmiotów złej jakości, pomaga.
  • Podaj ważne informacje od razu. Na przykład, jeśli nie dostarczasz w określonych obszarach, nie czekaj do kasy, aby poinformować klienta.
  • Upewnij się, że masz godny zaufania i prosty proces płatności.

Powrót na górę strony lub Pobierz swoją kopię kompletnego poradnika Google Merchant Center

Podsumowanie

 

Ten rok był przełomowy dla branży spożywczej i przyniósł wzrost liczby nowych klientów. Znalezienie sposobu na to, aby było to opłacalne, może być trudne, ale jeśli się uda, wygląda na to, że popyt na zakupy spożywcze w e-commerce nie zmieni się.

 

Zapewnienie maksymalnego wykorzystania klientów i zoptymalizowanie ich odwiedzin w witrynie może zwiększyć ich opłacalność.


 

Jest rzeczą oczywistą, że rok 2020 wstrząsnął branżą spożywczą, a sprzedaż eCommerce odnotowała znaczny wzrost.

 

Z roku na rok coraz więcej kupujących decyduje się na zakupy spożywcze przez Internet z wielu powodów, takich jak wygoda, porównywanie cen i unikanie kolejek do kasy. Jednak wraz z blokadami, które zaczęły obowiązywać na całym świecie podczas pandemii Covid, Internet szybko stało się dla niektórych jedynym miejscem zakupów.

 

Jaka jest przyszłość eCommerce w branży detalicznej?

 

grocery


Written by Olga Wojas

Olga Wojas is the Country Manager UK for DataFeedWatch

Comments

Polecane

Stworzone z   przez   DataFeedWatch

Pisz dla nas